Logo

Biyografi

Güncelleme Tarihi : 17.06.2023

1963 yılında Trabzon'da doğdu. İlk öğrenimini köyünde tamamladıktan sonra, orta öğrenimine ailesiyle birlikte taşınıp yerleştikleri İstanbul’da devam etti.
1980 yılında Yeni Devir Gazetesi'nde, daha sonra da Milli Gazete’de muhabir olarak çalışmaya başladı. Çeşitli gazete ve dergilerde röportaj ve makaleleri yayınlandı. 1981 yılında yayınlanan bir manşet haberi dolayısıyla sıkıyönetim askeri mahkemesinde yargılandı.
MÜSİAD’ın 1989 yılındaki kuruluş hazırlıkları sırasındaki toplantı ve organizasyonlara ev sahipliği yaptı, düşüncelerini paylaştı.
1990'da haftalık Haber-Yorum Dergisi Yörünge'nin kuruluşunda bulundu ve  fotoğraf editörlüğünü yaptı.
Aile şirketinde 1994-2010 yılları arasında Türkiye'de, 2007-2010 yılları arasında ise  ABD’de, Hissedar Ortak /Koordinatör olarak görev aldı.
Gençlik yıllarından itibaren özel ilgi alanı olan eski eşya ve antika merakı onu koleksiyonculuğa yöneltti. Bir dönem "Osmanlı  Padişah Nişanları Koleksiyonu" yaptı. 2010 yılından itibaren de yurtdışı ve ülkemizin çeşitli şehirlerinden topladığı İcâzetnâme, Şahâdetnâme ve Diplomalar ile geniş bir koleksiyon oluşturdu. Bu koleksiyon belgelerini 2019 yılında kitaplaştırarak “Osmanlıdan Günümüze İcâzetten Diplomaya” adıyla yayınladı.
Sadece Tıp mekteplerinden verilen mezuniyet belgesi "Tıp İcâzetleri" konusu üzerinde yoğunlaşarak çalışmalarını sürdürdü.
Alanıyla ilgili birçok kitap ve sergi organizasyonlarına katkı ve danışmanlık yaptı, sempozyum ve söyleşilere katıldı.
Eğitim kurumlarına mezuniyet belgesi olarak verecekleri Diploma ve İcâzet örneklerini hazırladı.
Çeşitli ansiklopedilerde alanıyla ilgili madde yazımlarında bulundu.
Yeni koleksiyonu "Semavî Dinlerde Nikâh Akitleri" konusunda çalışmalarını halen sürdürmektedir.  Koleksiyoner ve Araştırmacı  olan Enver Beşinci evli ve 3 çocuk babasıdır.